ROZMARÝN

Rozmarýn lékařský

Rosmarinus officinalis

.............................................................

Původ:
Rozmarýn je domácí v oblastech Středomoří, kde běžně roste v přírodě.

Popis:
Je to vytrvalý keř, v teplých končinách dorůstá až 2 m. Má čárkovité tmavě zelené listy, které jsou na rubu bělavé, plstnaté. Rozmarýn má příjemnou, velmi intenzívní kafrovou vůni a nahořkle kořenitou chuť.

Pěstování:
Lze jej pěstovat v teplých, slunečných a chráněných polohách, přetrvává jen ve velice mírných zimách. Běžně jej pěstujeme v květináčích za okny, v létě na balkóně nebo zapuštěný do země na zahradě. Rozmarýn nesnáší přemokření a to hlavně v zimním období, se zálivkou tedy opatrně. Tahle bylinka potřebuje světlé a teplé místo, vadí jí i suchý vzduch v místnostech, které jsou přes zimu vytápěné. Rozmarýnu prospívá pravidelné rosení. Zvýšená vlhkost je zároveň prevencí před napadením rostlin sviluškami.

Účinky:
Obsahuje silice, třísloviny, fytoncidy a další prospěšné látky. Pomáhá lepšímu trávení, vylučování žluči a moči, proti nadýmání, omezuje růst bakterií, má dezinfekční účinky, zlepšuje prokrvení všech částí těla, posiluje paměť a usnadňuje soustředění (v čínské tradiční medicíně se používá již tisíce let jako účinná bylinka na posílení mozku, stimuluje mozkovou činnost a také zvyšuje bdělost mozku). Rozmarýn odstraňuje pocit fyzického i psychického vyčerpání. Je však třeba opatrnosti, ve velkém množství může uškodit. Nedoporučuje se užívat v těhotenství. Zevně může pomoci snížit bolestivost v revmatických kloubech. Výhodou rozmarýnových mastí je jejich příznivé působení na hlouběji uložené tkáně. Rozmarýnový nálev se používá k čistění problematické pleti. Rozmarýnová silice je také výborným prostředkem v aromaterapii.

Použití:
Jako koření se používají čerstvé i sušené lístky i celé větvičky. Skladuje se v dobře uzavřených nádobách, uchová si tak velmi dlouho výrazné aróma. 

Jedna zajímavá babská /neověřená/ rada:
Obrana proti klíšťatům: 1 l vody uvařit, odstavit a vložit hrst rozmarýnu, luhovat do vychladnutí. Přidat lžíci vinného octa, přecedit, nalít do rozstřikovače. Před procházkou do přírody postříkat celé tělo.




.............................................................


 

Komentáře