KOPR

Kopr vonný

Anethum graveolens



Původ:
Orient, Írán a Přední Indie. V Evropě se pěstoval již ve 3. století. Ve starém Egyptě se používal proti bolesti hlavy, staří Římané věřili, že přinese více sil gladiátorům. Řekové považovali kopr za nejúčinnější prostředek proti škytavce, ve středověku chránil před očarováním za Svatojánské noci...

Popis:
Vyšší jednoletá bylina s jemně dělenými nitkovitými listy. Kvete žlutě. Existuje řada odrůd.

Pěstování:
Pěstování kopru je velmi jednoduché, daří se mu v běžné zahradní zemině. Do venkovního záhonu se nahusto vysévá od dubna do června a pravidelně přiměřeně zalévá. Každých 14 dní se dosévají další semena, aby byla stále čerstvá mladá nať. Kopr je dobře odolný vůči nížším teplotám. Přihnojovat není nutné. V zahradách kopr často roste i samovýsevem. Jednoduše lze pěstovat i v truhlíku. Speciálně určena je k tomu odrůda ‘Compact MINI‘, která dorůstá výšky jen 40 cm. Semínka kopru zakoupíte běžně v zahradnictví nebo i v supermarketu.

Kopr vysázený mezi zelí, okurky, rajčata, salát, cibulku či mrkev nejenže příznivě ovlivní klíčení těchto rostlin, ale zároveň působí i proti škůdcům.

Účinky:
Semena i nať obsahují silice, kumariny, flavonoidy, slizy, třísloviny. Nať je bohatá na vitamín C, obsahuje ho kolem 100 mg ve 100 g. Kopr podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, má celkově uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti.

Sklizeň a skladování:
Sklízí se rostliny o výšce kolem dvaceti centimetrů. Pro zimní období je nejlepší jemně nařezanou nať uložit do utěsněné plastové krabičky a zamrazit. Kopr můžeme také usušit. Skladovat také v uzavřených nádobkách, stejně jako jiné bylinky v temnu.

Komentáře