LEVANDULE











Levandule lékařská

Lavandula angustifolia


Původ:
Jižní Evropa.

Popis: 
Víceletý polokeř až 60 cm vysoký. Listy má přisedlé, čárkovité, zprvu šedoplstnaté, později zelenavé. Květy fialové, v klasu. Velmi pěkná dekorativní rostlina.

Pěstování:
V zahradách se jí daří na slunečném a teplém místě. Snese i sušší místa a celodenní úpal. Je možné ji vypěstovat ze semínek nebo dělením starších rostlin na podzim. Při větších mrazech vymrzá. Na živiny není náročná, vyhovuje jí spíše zásaditá půda. V příliš úrodných půdách rostlina vytváří mnoho listů na úkor květů. Doporučuje se mírné sestřižení celé rostliny ihned po odkvětu, aby rostlina netvořila semena a zbytečně se nevysilovala. Tím se podpoří tvorba květů v následujícím roce

Účinky:
Levandule obsahuje především silice, kumarin a třísloviny. Nejvyšší obsah silice mají květy. Levandule má uklidňující účinek při migréně, potlačuje růst bakterií, snižuje vysoký krevní tlak. Upravuje střevní činnost, uklidňuje žaludek. Nálev působí jako prostředek mírně uklidňující nervy, např. při bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti. Při vnějším použití má nálev z květů bakteriocidní účinek při některých kožních problémech. Přidání silného nálevu z květů levandule do koupele zmírňuje revmatické bolesti. Levandulové koupele mají posilující účinek. Levandule nemá žádné vedlejší účinky, ani žádné toxické reakce nejsou známy, pouze v těhotenství se doporučuje vyhýbat se vyšším dávkám.


Použití v kuchyni:
Levandule je známá především pro svoji typickou vůni. Je ale i léčivkou a zajímavým kořením. Má silně aromatickou a nahořklou chuť. Čerstvé listy se přidávají např. do rybích polévek, skopového nebo králičího masa, do bylinkového másla. Květy lze použít do pečiva, marmelád, dezertů, nápojů nebo třeba i do zmrzliny a také ke zdobení pokrmů.

Sklizeň: 
Květy se stonky se sbírají v první fázi rozkvětu. Listy po celý rok. Rostlina se suší při teplotě do 35 stupňů, aby nedošlo ke ztrátám silice. 



Lidové recepty: 
Bylinná posilující koupel s levandulí:
Přibližně 3 hrsti směsi bylin, složené z levandule, kopřivy, heřmánku, lze přidat také tymián, meduňku či mátu, se naplní do plátěného sáčku, který se vloží do hrnce s vařící vodou a přikryje. Nechá se luhovat 15 minut, a poté se tento nálev scezený nalije přímo do koupele. 
Levandulový olej pro lesklé vlasy:
Vlasy po umytí oplachujeme v chladnější vodě s přidáním 1 lžíce jablečného octa a 3 kapek levandulového éterického oleje. 

Levandulové polštářky:
Sušené levandulové snítky se zašijí do plátěného pytlíčku. Levandulové pytlíčky můžeme pokapat i éterickým olejem. Vkládají se do komod či šatních skříní. Nejenže provoní oblečení, ale zároveň odpuzují moly. Podobným způsobem si můžeme vyrobit i levandulová ramínka na šaty.
Plátěný pytlíček naplněný levandulí, popřípadě s kapkou levandulového oleje, položený na polštář podporuje dobrý spánek. Dětem můžeme obdobným způsobem ušít levandulovou hračku, která jim bude společnicí při klidném usínání a svou jemnou levandulovou vůní navodí příjemný spánek i u neklidných dětí. 

Posilující koupel pro unavené nohy:
Suroviny: hrst levandule, hrst mateřídoušky. Necháme přejít varem v 1 litru vody, vyluhujeme 10 minut a vlijeme do lázně na nohy.

Komentáře